موسیقی و سلامت

 • by admin
 • سه‌شنبه , 21 مارس 2017
 • Comments Off
health

آیا تمدنی بدون موسیقی و آواز را می‌توانید تصور کنید؟ بنده می‌گویم، غیرممکن است. علاوه بر این، به گواه تاریخ هر تمدن و فرهنگی در این کره‌ی خاکی از موسیقی در دین، مراقبه، پزشکی، آداب و رسوم و لذت از زندگی استفاده کرده است.

 

پاراگراف

 

۱-موسیقی برای قلب شما مفید است.

تنها یک چیز در مورد موسیقی وجود دارد – به خصوص موسیقی زنده – و آن هم ایجاد هیجان و فعال کردن بدن است.

اکثر افراد می‌گویند موسیقی غذای روح است، اما ارتباط آن با قلب چیست؟ آزمایشات و مشاهدات بی‌شماری وجود دارد که کم و بیش تأثیر موسیقی در درمان بیماری‌ها را اثبات کرده‌اند.

بیماران قلبی در بیمارستان عمومی ماساچوست زیر نظر گرفته شدند. آن‌ها دور ه ی نقاهت خود بعد از عمل جراحی قلب را سپری می‌کردند. برخی از بیماران هر روز به مدت نیم ساعت به سونات پیانو موتزارت گوش می‌دادند. این بیماران در مقایسه با بیمارانی که به موسیقی گوش نداده بودند ضربان قلبشان بهبود یافت و فشار خونشان نیز کاهش یافت.

۲- ما انسان‌ها ذاتاً اهل موسیقی و دوستدار آن هستیم.

کتابی با عنوان Musicophilia که نوشته‌ی الیور ساکس است یکی از کتاب‌های عالی در باب قدرت موسیقی و تأثیر آن بر انسان‌هاست که دوستداران موسیقی و حتی افراد عادی باید آن را مطالعه کنند. الیور ساکس در این کتاب توضیح می‌دهد که موسیقی و ریتم‌ها و صداهای قدرتمندش در مقایسه با زبان، فضای بیشتری را در مغز ما اشغال می‌کنند. الیور به عنوان یک متخصص مغز و اعصاب، نقش گسترده موسیقی در زندگی ما انسان‌ها را مورد مطالعه و بررسی قرار داده است.

دکتر ساکس در وب سایتش توضیح داده که وقتی افرادی که آفازیک هستند (قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند) را ملاقات می‌کرده همیشه آهنگ تولدت مبارک یا «Happy Birthday» را برای آن‌ها می‌خوانده است. این کار نقطه شروعی برای درمان این بیماران بوده است زیرا اکثر بیماران مبتلا به آفازیک هنوز می‌توانستند این ترانه را بخوانند.

۳-موسیقی می‌تواند موجب تسکین درد شود.

بیماران مبتلا به درد پیوسته یا بی امان با گوش دادن به موسیقی دردشان تسکین می‌یابد. به نظر می‌رسد موسیقی کلاسیک بهترین گزینه و موتزارت و باخ مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای این بیماران باشد. موسیقی‌هایی که برای مراقبه و مدیتیشن است هم می‌تواند مؤثر باشد اما heavy metal و دیگر صداهای تکنو موجب آشفته شدن این بیماران و نامنظم شدن ضربان قلبشان می‌شود، به نحوی که استفاده از آن‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

۴-به نظر می‌رسد موسیقی برای کنترل چاقی مفید است.

موسیقی پنهان یا Subliminal music که پیام‌هایی برای ضمیر ناخودآگاه می‌فرستد شاید بتواند به افراد برای کنترل وزنشان کمک کند. این نوع موسیقی شاید به نحوی بر روی حافظه‌ی کاری یا working memory عمل کند که در نهایت پیام‌هایی با این مضمون که باید از کدام غذاها اجتناب کنیم به نحو مؤثرتر و بهتری تکرار شوند. (حافظه‌ی کاری یا working memory: این اصطلاح به طور کلی به نظامی برمی‌گردد که هم درگیر پردازش شناختی و هم درگیر ذخیره موقت اطلاعاتی است که در جریان اجرای طیف وسیعی  از تکالیف شناختی پردازش می‌شود.)

مطالعات دیگری نشان داده است که پخش موسیقی‌های نرم و آرامش‌بخش در هنگام غذا خوردن می‌تواند موجب کنترل و تأثیر بر احساس سیری افراد شود. نتیجه نهایی هم این است که شما کمتر از حالت معمول غذا می‌خورید.

۵-موسیقی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

انجمن مدرسه موسیقی واقع در دانشگاه ایالتی میشیگان بسیاری از خواص درمانی موسیقی را لیست کرده است. یکی از جالب‌ترین مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که چگونه سطوح اینترلوکین- ۱ که تقویت کننده‌ای کلیدی برای سیستم ایمنی بدن ما هستند، می‌توانند با قرار گرفتن در معرض موسیقی بهبود یابند و تقویت شوند. این مطالعه نشان داد که حتی یک ربع ساعت گوش دادن به موسیقی نیز مؤثر است. این تأثیر در کتابی با عنوان تولد دوباره موسیقی یا «The Rebirth of Music» نیز ذکر شده است.

۶-موسیقی بر روی حافظه و فرآیند یادگیری نیز تاثیرگذار است.

تبلیغات فراوانی درباره‌ی «اثر موتزارت» وجود داشت که نشان می‌داد وقتی دانشجویان کالج به موسیقی کلاسیک گوش می‌دادند نمرات و عملکرد آن‌ها در ریاضیات بهبود می‌یافت. برخی دانشجویان متوجه شدند که گوش دادن به موسیقی موجب افزایش تمرکزشان می‌شود در حالی که دیگران برای تمرکز نیازمند سکوت و محیطی آرام بودند.

۷-نواختن یکی از آلات موسیقی می‌تواند موجب بهبود مهارت‌های حرکتی یا motor skills شود.

بسیاری از بیمارانی که از آسیب‌های مغزی ناشی از سکته‌ی مغزی رنج می‌برند، با فراگیری نواختن یکی از آلات موسیقی منفعت‌های زیادی به دست آورده‌اند. این کار می‌تواند به کنترل تکانه و تعامل اجتماعی کمک کند. بیماران سکته‌ی مغزی می‌توانند با یادگیری اشعار و ملودی نیز سود بسیاری به دست آورند.

۸-موسیقی می‌تواند به نوزادان نارس کمک شایانی کند.

مرکز درمانی بث واقع در اسرائیل حدود ۲۵۰ نوزاد نارس را با نوع خاصی از درمان موسیقیایی مورد معالجه قرار داد. آن‌ها از موسیقی‌هایی که صدای رحم مادر را شبیه‌سازی می‌کرد استفاده کردند. این نوع موسیقی گستره ای از سازهای کوبه ای تا لالایی را شامل می‌شد. موسیقی درمانگرها موسیقی‌ها را با دقت و با توجه به ضربان قلب و الگوی تنفس نوزادان انتخاب می‌کردند. نتایج به دست آمده از این روش درمانی بسیار حیرت‌انگیز بود زیرا این نوزادان نارس و والدینشان در پایان درمان ساکت‌تر شده بودند، بهتر می‌خوابیدند و به طور کلی استرس کمتری داشتند.

۹-موسیقی می‌تواند به افراد مسن کمک کند.

افراد سالمند اغلب از تنهایی و افسردگی رنج می‌برند، به خصوص زمانی که در نهایت سر از خانه سالمندان درمی‌آورند. موسیقی به افراد مبتلا به آلزایمر برای تمرکز بر واقعیت کمک فراوانی کرده است، البته تمرکز کوتاه مدت. موسیقی هم‌چنین میزان آشفتگی این بیماران را کاهش داده است. محققان پی برده‌اند افرادی که در گذشته یکی از آلات موسیقی را می‌نواخته‌اند نسبت به کسانی که این کار را انجام نداده‌اند از نظر جسمی و احساسی نزدیکی بیشتری با این روش درمانی خواهند داشت و نتایج بهتری به دست خواهند آورد.

۱۰- موسیقی می‌تواند به شما کمک کند تا غم کمتری احساس کنید.

برای افرادی که احساس شکست می‌کنند، منفعت درمانی بی نظیری در گوش دادن به موسیقی نهفته است. لازم نیست موسیقی مورد نظر شادی بخش و با نشاط باشد. محققان دانشگاه کنت نشان داده‌اند که انتخاب موسیقی غمگین خود شناختی یا « Self-Identified Sad Music » توسط افراد غمگین لزوماً با بهبود خلق و خوی آن‌ها در ارتباط نیست. تا زمانی که این موسیقی زیبا و دلنشین باشد، به این افراد کمک خواهد کرد.

خوب، نوبت بعد که از موسیقی برای افزایش انگیزه در باشگاه، استراحت، خوابیدن یا کاهش استرس استفاده کردید، از اینکه درمانگری رایگان و همیشگی دارید سپاسگذار باشید.

فهرست تعریف

لیست تعریفی عنوان
این یک بخش لیست تعریفی است.

لیست مرتب

 1. لیست آیتم ۱
 2. لیست آیتم ۲
 3. لیست آیتم ۳

لیست نامرتب

 • لیست آیتم ۱
 • لیست آیتم ۲
 • لیست آیتم ۳
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
Previous «
Next »